Прије само пола вијека, у свијету је било свега 51 држава и 2.556 милона становника. Повећање држава је настало у последње двије деценије 20 вијека, када се распао и бивши Савез совјетских социјалистичких република (СССР) и бивша СФРЈ (од које је настало шест држава: Србија, Хрватска, БиХ, Словенија, Македнија, Црна Гoра и Косово). Нове државе „родиле“ су се и у Индонезији, која има 13 хиљада острва…Мисли се да сада постоји 196 држaвa. У њима живи више од седам милијарди људи.Најнасељенији континент је Азија, у којој живи половина човјечанства.
Величина појединих држава утврђује се по броју становника. У томе смислу, на првоме мјесту и даље је Кина (са скоро милијарду и 200 милиона становника). Нешто мање је насељена Индија (милијарду и 100 милиона). Слиједе: САД (близу 300 милиона), Индонезија (224 милиона), Бразил (172 милиона), Русија (око 150 милиона), итд.
Црна Гора није, како се мисли, „при зачељу“. Од ње су мање преко 70 држава: Француска Полинезија, Гвадалупа, Мартиник, Мајотта, Нова Каледонија, Свети Петар и Микелон, Валис и Футуна, Ангвила, Британска Дјевичанска Острва, Бермуди, Кајманска Острва, Фалкланди, Гибралтар, Гуернсеи, Острво Ман, Јерсеи, Монтсеррат, Света Јелена Питкерн, Турска и Цаицос Острва, Западна Сахара, Божићно Острво, Кокосова Острва, Аруба, Холандски Антили, Свалбард, Кукова Острва, Токелау, Ниуе, Соломонска Острва, Екваторска Гвинеја, Џибути, Луксембург, Суринам, Зеленортска Острвс, Малта, Брунеј, Малдиви, Бахами, Исланд, Белизе, Барбадос, Вануату, Свети Тома и Принцип, Самоа, Света Луција, Свети Винцент и Гренадини, Тонга, Савезне Државе Микронезије, Кирбати, Кирибати, Гренада, Сејшели, Андора, Антигва и Барбуда, Доминика, Маршалова Острва, Свети Кристофор и Невис, Лихтенштајн, Монако, Сан Марино, Палау, Науру, Тувалу, Ватикан…
*
* *
Велика, која је у састав Црне Горе ушла на Берлинскоме конгресу (1878.године) дуго је била једно од већих црногорских насеља (уочи Другога свјетскога рата имала је преко 1.800 становника). Нажалост, на последњему попису, од прије пет година, регистровано је само 311 становника, који су живјели у 116 домова.
Да ли их стварно било толико? Упућени (који живе у Велици) тврде да су (из разноразних разлога) многи Вличани мјесто сталног боравка пријављивали у Велици, иако овдје не живе стално, већ у неким сусједним, па и удаљенијима мјестима.
Али, то нијесу једине (не) јасноће. Нико не зна поуздано да објасни ни oткуда тако велики рој бирача.На изборима за предсједника Црне Горе, одржанима 7.априла 2013. године, на два бирачка мјеста, вјеровали или не, било их је уписано 254 (у Поткрају 100 и на Папретишту 154)?! У Поткрају је гласало “само” 68 а на Папретишту 106… Осим њих, писмом су (не зна се откуда су стигла) гласало још 22. Значи, укупно је гласало 196 ?!..
Будући да је у последњих пет година умрло двадестак Величана који су живјели у завичају (само у братству Јокића умрло је близу 30, од коијх је половина живјело у Велици и Новшићу), рођене двије-три бебе, а број ђака од првог до четвтога разреда спао на 11, у Велици, како то “пребројавају” и они који одавде још увијек нијесу ниђе одселили, сада стално живи тек нешто више од половине бројке која је унесена у последњи попис (или бирачке спискове) и нема више од 50 кућа у којима неко живи током цијеле гoдине…
Остаци куле Стојнића (Јокића) у Волујаку (12X12 м): подигнута је од тесанога камена из Дубраве, 1912. године, потом је више пута паљена и обнављана, некада је у њој живјело и по двадесеторо чељади, самообурдала се крајем 20 вијека
Све је то тешко истраживати, али смо сигурни у (суморне) прогнозе.Судећи по наставку неослабљенога тренда исељавања, те увећаноме природноме нестајању и такорећи потпуно заустављеноме прираштају, за пет година, када слиједи нови попис, те бројке ће бити знатно мање. По неким прогнозама, за само двадесетак година, Велика би могла имати око педесетак житеља, углавном стараца…