Drugi pišu: Dan, 17.februara
PLAV – Velika i cio podčakorski prostor i ove zime odsječeni su od ostatka svijeta. I ako je ove godine upola manji snijeg od prošlogodišnjeg on je Veličanima napravio mnogo više problema. Putevi su, kako pričaju ovi gorštaci, većim dijelom zavejani i neprohodni, voćnjaci oštećeni, zimnica iz zamrzivača bačena. Kako ističu, najviše ih boli to što iz Opštine Plav niko na njih glavu ne okreće.
Snijeg u decembru, kako precizira Slavko Vuković, napadao je oko 63 centimetra. U januaru se uvećao na oko 82, a u februaru na oko 84 centimetra. Ukupno, kada se sabere, kaže Vuković, snijega je upola manje nego prošle zime u jednom mjerenju, ali je duplo više štete napravio.
– Čišćenje pravca preko Liješća završava se do Doma u Velici, što nije ni pola potrebnog pravca. Preko Murine čisti se do skretnice za školu u Velici i to je sve. Ne znam što je to i kako, ali eto očigledno je da poneko može da radi šta hoće i da za to bude pohvaljen lično od predsjednika Opštine. Ako me pitate da li smo tražili od lokalne uprave da nam uputi čistač, reći ću vam da nama nikad ni na kakva traženja nije udovoljeno, pa sigurno ne bi ni sada. A ako je neka opštinska služba namjenski opredijeljenja za servisiranje potreba građana, kao što je Kom unalno, pitam zašto ona onda ne radi svoje poslove bez zahtjeva i urgencija. Evo 16. je februar i, kako se vidi, nijedna mašina nije prošla pravcima koje sam naveo, a imamo i starih i bolesnih i smrtnih slučajeva. Znači, ko god dođe na vlast za nas je isti jer boljitka neće donijeti – ističe Vuković i dodaje da kada je vršeno asfaltiranje saobraćajnica, put preko Ivan Polja do crkve Sveti Kirik i Julita u Velici rađen je „kao ni sebi ni svome” tako da je već propao.
– Ubijeđen sam da je od prostora koji zahvata opština Plav najgora situacija kod nas u Velici, a niko nema ni da požali a kamoli da pomogne. Šta nas čeka kada se Gusinje osamostali, a mi nemamo nijednog odbornika u plavskom parlamentu. Ovi iz Gusinja bi nas bar ponekad pomenuli, jer su nam problemi bili slični, a sada ni to neće imati ko. Mi čak nemamo ni savjet mjesne zajednice niti predsjednika, koji nije biran 20 godina – navodi Vuković i žali za voćnjakom kojeg je snijeg polomio.
– Najviše je stradalo kalemljeno voće. Prije četiri godine formirao sam voćnjak od oko 120 stabala šljiva, „rodna čačanka” i „plava ljepotica”. Snijeg je polomio oko 80 stabala. Zahtjeve za štete prestao sam da pišem jer mi ni na prethodne nikad nije ni odgovoreno. Komisija nikada nije ni došla da procijeni štetu, pa što je bolje pisati. Lani mi je usled suše uništeno sve povrće. Zato pitam šta je sa sredstvima koja je za sve te namjene izdvajala vladina komisija. Opština bi u najmanju ruku trebala da položi račun građanima ili nadležnima – smatra Vuković.
N.V.
Slijediće primjer Gusinja
Žitelji podč akorskog prostora naglašavaju da su osuđeni da se sami o sebi staraju i naglašavaju da će i oni tražiti osamostaljenje.
– Sve su prilike da ćemo i mi, kao naši prijatelji Gusinjani, dobro porazmisliti šta dalje, pa da i mi posegnemo za teritorijalnim organizovanjem, kako bismo uzeli stvari u svoje ruke, jer je ovako neizdrživo. Biti dio neke opštine, a ona vas ne tretira ni kao neki zapećak, ništa drugo i ne proizilazi već se teritorijalno organizovati i onda se sa pozicije opštinske institucije starati o sebi i svom prostoru – revoltirani su Veličani.
***
Portal selo-velika.me, 13.januara,1013.
Гусиње је 7.јануара добило сагласност грађана за статус општине, одлуком 99,5 одсто бирача који су изашли на консултативни референдум и заокружило опцију „Да”.
Сада остаје да се о признавању нове општине у Црној Гори, која би била 22 по реду, изјасни и држава, односно да став народа на конститутивном референдуму потврде Влада и Скупштина.
Према ријечима Русмира Лалићића, предједника МЗ Гусиње, гласао је и велики број Гусињана из дијаспоре – западне Европе, до Америке. Излазност на простору мјесног центра Гусиње била је око 60 одсто, а на простору плавске општине око 35 одсто
Према његвим подацима, добра излазност била је и у мјесном центру Мурина, гдје је доминантно православно становништво, а знатно лошија у мјестима гдје је већински албански живаљ, због притисака лидера њихових партија и позива на бојкот.
Општина Гусиње укинута је 1954. године, када и општина у Петници, која је недавно такође обновљена.
Исте године укинута је општина у Мурини, док је у Велици, ђе је постојала од 1919.године, укинута годину дана раније. Међутим, за сада нема иницијатива у Велици и Мурини за евентуални повратак таквог статуса. Не зна се зашто, али многи мисле да би општина у Велици могла да се издржава и боље од Гусиња, јер се само из овдашњих “државних” шума, које су у суштини власништво Величана, годишње „извезе“ (то јесте опљкачка) преко милион еура. Та сума би, уз владине дотације (које се дају и другим општинама) разне динације и развијна улагања, могла да обезбиједи изгледнију будућност оних који су овдје (још увијек) о(п)стали…
Иако је тешко очекивати сличну иницијативу у Велици (а и од кога би?) реално гледајући, Величани имају разлога да честитају Гусињанима и могли би да имају користи од њиховиг осамостаљења.
Прије свега, муслиманско-бошњачко бирачко тијело, које иначе води (паметну) политику „на све четри стране“, па зато, кроз неколико странака, има чак четири посланика у црногорском парламенту, сада неће бити доминантно у Плавској општини и њихови лидери неће моћи да раде шта хоће.
Наиме, до сада је у Плавској општини било 51 одсто Бошњака и Муслимана, а православних (Црногораца и Срба) око 25 процената (18 одсто су Албанци). Будући да у Гусињској општини доминантно живе Муслимани и Бошњаци, то значи да ће тај проценат у Плавској општини бити осјетно смањен, као и Албанаца (јер ће већина албанских села припасти Гусињу).
На друго ј страни, на тај налин се увећава проценат учешћа православаца у Плавској оптини (и бирачком тијелу), па (бар приближну) шансу за власт и коалиције имају сви.
Но, код Величана (као и другух православаца) је други и тежи проблем: како да се отријезне, па да гледају свога посла. Како да се уједине и ослободе неких садашњих наводних лидера који у Велику доводе и обезбјеђују гласове Шабовићу, који се, прије тога, на састанку те стренке, одржаном у Мурини, и то у присуству баш тих вајних Величана („клубаша“), енергично успортивио да опрвакка асфатла у Велици (од Лијешћа до Величког гробља) уђе у програм јавних радова Владе Црне Горе…